JJ |
|
|
|
Dołączył: 02 Mar 2006 |
Posty: 5 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
|
|
|
|
|
|
Hello
Zamieszczam pytania z Przedmiotu Humanistycznego, które będą na teście zaliczający ten przedmiot.
Test podobny składa się z 10 pytań. 5 z nich będzie z tych co zamieściłem, a następnych 5 sama wymyśli.
1. Wymień dziedzinę tworzące przedmioty filozofii
Grecy podzielili filozofie na: fizykę(nauka o bycie), logikę(nauka o poznaniu) oraz estetykę(naukę o wartościach) Są to 3 wielkie kompleksy nauki z której każda ma swoje części:1.Ontologia, 2.Metafizyka, 3.Aksjologia- wartości, 4.Epistemologia, 5.Antropologia filozoficzna
2. Jak określił byt Demokryt?
Byt- ruch mały materialnych , niepodzielnych cząstek, które nazywał atomami. Atom był niezmienny, nie mógł powstać, ani zostać unicestwiony. (jest to część materii). Atom posiada: kształt, położenie w przestrzeni (konkretne), wielkość. Według twierdzenia Demokryta: białe- rzeczy zbudowane są z atomów gładkich, czarne- z chropowatych, słodkie- z atomów kulistych, gorzkie- z kanciastych, ciecze- z owalnych.
3. Co oznacza alegoria jaskini w filozofii Platona?
Platon wyjaśnia swą doktrynę za pomocą opowiastki. Zwykli luzie są niczym więźniowie, zamknięci przez całe życie w ciemnej jaskini i zmuszeni do obserwowania migocących na ścianie cieni, które uznają za „rzeczywistość”
4. Kto wyznaczył dla myśli europejskiej matematykę jako model „wiedzy pewnej”?
Platon w swoim paradygmacie jako wiedzę pewną uznała wiedzę matematyczną, gdyż w jego mniemaniu wartości matematyczne są wieczne i niezmienne, mieszczą się zatem w świecie idei, natomiast zapisy matematyczne są już tylko pochodną idei.
5. Jaka wartość była nadrzędna w świecie idei Platona?
Platon wyróżnił dobro jako absolutny warunek wszelkiego poznania i działania, porównał dobro do słońca, gdyż tak jak ono umożliwia życie, tak dobra jest warunkiem poznania
6. Co wyjaśnia teoria hylemorfizmu Arystotelesa?
Teoria Hylemorfizmu (hyle- materia, morfizmu- forma) Materia to tworzywo (materiał, budulec, hyle pierwotnie oznaczało drewno), posiadające cechy indywidualne jednostkowe, decydujące o różnorodności obiektów. Forma to kształt (każda materia posiada kształt) ma cechy ogólne (gatunkowe) posiadającym własną aktywność. Tak pojmowana substancja jest elementem fizyki zajmującej się ruchem.
7. Czym zajmowała się metafizyka Arystotelesa?
Metafizyka Arystotelesa zajmowała się poszukiwaniem przyczyny pierwszej, uzasadnionej przyrody w oparciu o jej strukturę. Arystoteles wyprowadza pierwszą przyczynę i pierwszy ruch poza przyrodę (czysty akt, czysta realizacja)
8. Jakie są kosmologiczne dowody na istnienie Boga według Arystotelesa?
Wszechświat stanowi jednolity łańcuch. Wszystkie ogniwa są tej samej natury, oprócz pierwszego ogniwa . Każda rzecz (według Arystotelesa) ma swoją przyczynę, a ta znowu swoją. Zasadą było istnienie pierwszej przyczyny, a pierwsza przyczyna jest bytem niezależnym(nieruchomym, niezmiennym) Świat niedoskonały, zalany, przypadkowy wskazuje na byt konieczny, (absolutny), doskonały, który sam będąc nieruchomy porusza świat – to musi być Bóg.
9. Co oznacza pojęcie „creatio ex nihil”?
Stworzenie nicości
10. Na czym polega ”dowód ontologiczny” św. Anzelma z Canterbury?
Ontologiczny dowód na istnienie Boga, wygląda mniej więcej tak:
-Każda idea Boga jest ideą najdoskonalszej istoty, jaka kiedykolwiek istniała
- Ale istnieje czegoś tylko w umyśle jest gorsze od istnienia rzeczywistego
- ponieważ Bóg jest najdoskonalszą istotą, jaką można sobie wyobrazić, musi On istnieć w rzeczywistości, tak jak i w umyśle.
11. Syntezą czego była koncepcja filozoficzna św. Tomasza z Akwinu?
Św. Tomasz z Akwinu stworzył rozwiązania problemów przez syntezę wiary i nauki: istnienie Boga nie jest oczywiste, oczywiste jest dla tych których przyjmują objawienie jako jedyne źródło prawdy. (Istnienie Boga= jego istnienie.) Złożoność bytów i istnienie - nie wynika z jej istoty. Przyczyna dla istnienia struktury jest zewnętrzna dla tego bytu. Sens przyrody musi być zwieńczony istnieniem Boga.
12. Co wypracowały uniwersytety powstałe w średniowieczu?
Wypracowały tzw. Metodę scholastyczną, co przyczyniło się do stworzenia modelu (koncepcji) wyjaśniającego budowę wszechświata i istotę ludzkiego istnienia.
13. Wymień 2 paradygmaty nowożytnej nauki.
Paradygmaty- uznane osiągnięcie nauki
-system kopernikowski
-mechanika Newtona
-teoria względności Einsteina
14.Na czym opierała się metoda Kartezjusz?
Była to zasada wątpienia-chciał zwieść wszelkie prawdy, głosić całą wiedze, twierdząc, że wszystko jest niepewne. Wątpienie to forma myślenia jeśli czegoś się nie wyobraża to coś po prostu nie istnieje, jeśli zaś coś się wyobraża, to wszystko można sobie wyobrazić. Zwątpienie wprowadziło twierdzenie o pewności. (świadomość można sobie wyobrazić bez ciała)
15.Empiryzm nowożytny nawiązywał do…….?
Doświadczenia jako do źródła wiedzy.
16.Co to jest racjonalizm genetyczny?
Pogląd dotyczył genezy poznania, zakładający istnienie w umyśle ludzkim idei wrodzonych, związanych z konstrukcją umysłu tj. pewnej wiedzy niezależnej od doświadczenia i wszelakich zewnętrznych czynników
17. Co było przedmiotem badań w filozofii Kanta?
Istotę jego poglądów stanowi krytycyzm teoriopoznawczy (transcendentalizm), wg którego podmiot jest warunkiem przedmiotu, a pojęcia są warunkiem doświadczenia poznaniu przyrody, jak matematyczna jest przyroda.
18. Na czym polega „przewrót kopernikański” Kanta?
Zmienił religię między podmiotem i przedmiotem. Poznania świata miało charakter obiektywny (niezależne od świadomości) Obraz świata kreowany jest przez świadomość a poznanie świata przyrody jest raczej poznaniem naszych własnych struktur. Podważył obiektywność, prowadząc subiektywność.
19. Jakie dwa rodzaje bytów tworzą rzeczywistość w poglądach Kanta?
-Umysłowy
- pozorny
20. Świadomość w filozofii Hegla miała charakter……?
Absolutu ewolucyjnego
21. T.de Chardin rozszerza teorię ewolucji o wymiar…….Świadomości a także psychiczności
22. Na czym polega panteizm? Podaj przykład.
Panteizm – pogląd filozoficzny, który utożsamia Boga z przyrodą i rzeczywistością, neguje go jako osobę. Podstawy panteizmu stworzyli stoicy.
23. Czym zajmował się personalizm?
Problematyką osobowości ludzkiej pojętej metafizycznie jako osoba bytu natury duchowej, obdarzony świadomością i wolą.
24. Filozofia M. Heideggera określa los człowieka jako dążenie do…..
Egzystencji ludzkiej
Upatruje w uświadomieniu sobie własnej skończoności i w ocenianiu życia z punktu widzenia przyszłej śmierci. |
|